Eiwaz, "ei"

"Yggdrasil" nebo "Ullr" Bůh lovu

- Osvícení / Enlightment

- Rovnováha - Balance

- Smrt / Death

Můžeme doručit do:
24.6.2024
140 Kč
Bude naskladněno na základě objednávky

Runa Eiwaz (někdy psáno jako "Eihwaz" nebo "Yew") je jednou z run staršího runového písma, které používaly germánské kmeny. Tato runa má své specifické místo ve Futharku kvůli svým unikátním asociacím a symbolickým významům:

 1. Fonetická Hodnota: V Starším Futharku runa Eiwaz reprezentuje zvuk 'ei' , nebo "aj"

 2. Symbolické Významy:

  • Tis (Jilm): Hlavní význam runy Eiwaz je spojen s tisem, což je strom známý pro svou sílu a odolnost. Tis byl ve starogermánské kultuře často vnímán jako svatý.
  • Ochrana a Odolnost: Eiwaz je interpretována jako symbol ochrany a neprůstřelnosti. Mohla být používána jako amulet pro ochranu před negativními silami nebo nebezpečím.
  • Transformace a Smrt: Tato runa může také symbolizovat smrt a znovuzrození, transformaci a přechod. Je spojována s mytologickými a duchovními cestami a s koncepty přežití a vývoje.
 3. Použití v Runových Nápisech a Magii:

  • Runa Eiwaz mohla být používána v různých kontextech, kde bylo potřeba zdůraznit sílu, vytrvalost a ochranu. Mohla být také použita v magických rituálech pro získání vnitřní síly nebo pro meditaci a duchovní praxi.
  • Eiwaz mohla symbolizovat přechodové stavy, jako je přeměna smrti v život, což je téma, které je hluboce zakořeněné v severské spiritualitě a mytologii.
 4. Kulturní Kontext:

  • V germánských společnostech, kde přírodní a duchovní síly byly pečlivě studovány a uctívány, měla runa Eiwaz pravděpodobně silný symbolický význam. Mohla být vnímána jako spojení s hlubšími duchovními pravdami a přirozenými cykly života.

Stejně jako u ostatních run ze Staršího Futharku je naše porozumění Eiwaz založeno na vědeckém výzkumu a interpretaci. Původní uživatelé Staršího Futharku nezanechali podrobné záznamy vysvětlující významy nebo použití run, takže mnoho toho, co je dnes považováno za pravdivé, je rekonstruováno z historických, jazykových a archeologických důkazů.

Kód Kód: 7113
Kategorie: Runy - Samostatně