Algiz (Elhaz), Z - Ochrana

"Elk" / "Los"

- Ochrana / Protection

- Štít / Shield

- Obrana / Defense

Foneticky "Z"

Zároveň runa používaná jako synonymum pro vnitřní procitnutí, nebo napojení na spirituální rovinu.

Můžeme doručit do:
11.3.2024
140 Kč
Bude naskladněno na základě objednávky

Runa Algiz (někdy označovaná jako Elhaz) je jednou z run staršího runového písma, které používaly germánské kmeny v raných stoletích našeho letopočtu. Tato runa má specifické místo ve Futharku kvůli svým unikátním asociacím a symbolickým významům:

 1. Fonetická Hodnota: V Starším Futharku runa Algiz obvykle reprezentuje zvuk 'z'.

 2. Symbolické Významy:

  • Tvar a Název: Tvar runy Algiz připomíná šipku směřující nahoru nebo větvený strom. Původní název této runy ve Starším Futharku není znám. "Elhaz" je moderní pojmenování používané v současných runologických studiích.
  • Ochrana a Obrana: Algiz je často interpretována jako symbol ochrany a obrany. Její tvar je připodobňován k postavě člověka s rukama vztyčenými vzhůru, což může symbolizovat ochranné gesto nebo svatyni.
  • Příroda a Božské: Některé interpretace naznačují, že Algiz symbolizuje paroží jelena nebo větve jilmu, čímž je spojuje s přírodou a divokými zvířaty. Runa může také představovat spojení s božským, symbolizující člověka dosahujícího vzhůru nebo anténu božského.
 3. Použití v Runových Nápisech a Magii:

  • V moderních praktikách runového házení pro věštění nebo použití v magických praktikách je Algiz často vnímána jako silný ochranný symbol. Může být kreslena nebo vizualizována pro osobní ochranu nebo k ochraně prostoru.
 4. Přeměna a Životní Síla:

  • Další interpretace Algiz je spojena se životní silou, duchovním probuzením a transformací. Je někdy vnímána jako runa vyššího vědomí a duchovního růstu.

Je důležité si uvědomit, že mnoho interpretací a významů přiřazených runám v moderní době, včetně Algiz, je založeno na kombinaci historických domněnek, poetických a symbolických extrapolací a novodobých nebo esoterických konceptů vyvinutých dlouho po původním používání těchto run. Skutečné významy a použití run v dávných dobách, jak je chápali lidé, kteří je používali, nejsou zcela známy a byly pravděpodobně rozmanité a praktické.

Kód Kód: 7119
Kategorie: Runy - Samostatně